Emotikon a interpunkcja


 Odkąd ikony emoji stały się bardzo popularnym obiektem, służącym do wyrażania nastroju w mediach, coraz częściej pojawiają się problemy związane ze stosowaniem interpunkcji w przypadku korzystania z emotikonów. W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, korzystając z wypowiedzi ekspertów ze sprawdzonych źródeł.

Pytanie o stawianie kropki po tzw. emotce pojawia się najczęściej, na co jeden z ekspertów odpowiada następująco:

- "[...] Jeśli chodzi o szczegół zawarty w pytaniu – stawiać kropkę po „buźce” czy nie? – to myślę, że lepiej nie łączyć ze sobą tych znaków. Emotikony pojawiły się właśnie po to, aby można było uciec od tradycyjnej interpunkcji." - Mirosław Bańko (PWN)

Zdanie te jednak nie jest jednoznaczne:

- "Nie ma reguły interpunkcyjnej, która by znosiła użycie kropki na końcu zdania, należałoby więc ją postawić, nawet jeśli przed nią znajdzie się emotikon [...]." - Jan Grzenia (PWN)

Językoznawca zauważa też kolejny problem i uwzględnia różnicę dotyczącą zróżnicowania tekstów, w których pojawiają się ikonki emoji:

- "Inna sprawa, że skoro emotikony są kombinacjami różnych znaków, najczęściej interpunkcyjnych, kropka mogłaby być uznana za część emotikonu. Moim zdaniem najlepiej ten problem rozwiązać zdroworozsądkowo, uwzględniając zróżnicowanie tekstów i ich funkcje. W publikacjach drukowanych i elektronicznych, od których wymagamy wysokiego poziomu językowego i respektowania skodyfikowanych reguł, należy kropkę postawić. W tekstach mniej formalnych, np. w e-mailach, dyskusjach internetowych, można ją pominąć, zwłaszcza że już emotikon sygnalizuje zakończenie jakiejś partii tekstu." - Jan Grzenia (PWN)

Jedna z osób postanowiła zadać następujące pytanie: 

- "W wielu tekstach w sieci przewijają się różnego typu emotikony, bardzo często na końcu zdań. Czy w takich przypadkach należy kończyć zdanie klasycznie, np. kropką? Jeśli tak, to jaki zapis jest poprawny „xxx :)”. czy może „xxx. :)”?"

Po czym dr Izabela Różycka stwierdziła:

- "[...] W przypadku zbiegu tych ostatnich na końcu zdania zasadniczo ostatnim znakiem jest kropka zamykająca całość. Z tego wynika, że właściwy jest pierwszy z przytoczonych przez Pana zapisów." - Izabela Różycka (Uniwersytet Łódzki)

Warto dodać, iż specjaliści w swych wypowiedziach wspominają o bardzo istotnej kwestii:

- "Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że emotikony są stosowne jedynie w tekstach o charakterze prywatnym. We wszystkich innych typach tekstów nie powinniśmy ich używać. Z tego zapewne powodu nie zostały sformułowane reguły poprawnościowe dotyczące stosowania tego typu znaków." - Izabela Różycka (Uniwersytet Łódzki)

- "W języku potocznym – a znaczna część internetowej korespondencji to język potoczny – emotikony już wygrywają ze znakami interpunkcyjnymi. Ich przewaga polega na tym, że stawia się je według własnego wyczucia, podczas gdy użycie znaków interpunkcyjnych wymaga znajomości reguł, niekiedy dość pogmatwanych [...]." - Mirosław Bańko (PWN)

- "[...] Praktyka pokazuje, że choć kropkę tradycyjnie traktuje się jako znak zamykający wypowiedź, to niejednokrotnie jest w wypowiedziach kończących się emotikonami pomijana – nadawcy przypisują zatem takim znakom graficznym funkcję delimitacyjną." - Katarzyna Burska (Uniwersytet Łódzki)

Przeglądając różne źródła, zauważyliśmy również, że dla wielu osób zagwozdką była odmiana słowa "emotikon", więc poniżej przedstawiamy prawidłową odmianę tego słowa:

                             https://pl.wiktionary.org/wiki/emotikon

                               Należy pamiętać, że słowo "emotikon" ma rodzaj męski!

Reasumując, nie ma ściśle określonej zasady na temat stosowania interpunkcji podczas korzystania z emotikonów. 

Wiele źródeł mówi zaś o tym, że kropka, która kończy zdanie, jest nieodłączną częścią interpunkcji i koniecznie powinniśmy o niej pamiętać, nawet gdy korzystamy z ikonek emoji. Nie powinniśmy też używać tzw. uśmieszków w tekstach formalnych, bo powinny one służyć jedynie do swobodnego komunikowania się.

Zostawiamy dla Was również pewną zagwozdkę i temat do dyskusji, więc koniecznie dajcie znać w komentarzach, co o tym sądzicie:


Jeżeli emotikony są używane w mediach - w świecie, gdzie dominuje język potoczny - czy powinniśmy zwracać uwagę na sposób, w jaki korzystamy z emotek? Czy sami kładziecie nacisk na interpunkcję, używając tych ikon?

Blogerzy z Humana

  • Źródła:
  • https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/interpunkcja-i-emotikony;3593.html?fbclid=IwAR0wkRYobuMv3iLpXdHsrlzwWQuhOkrP0tA1c-ESzpdoq3lPdgaMdFrgu0chttps://pl.wiktionary.org/wiki/emotikon
  • https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/emotikon-i-kropka;11584.html 
  • https://poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl/faq/emotikony-i-interpunkcja/?fbclid=IwAR1kC0SU9F3FdoTRVwFuc2ixT3gpHcHBY_FZB5kNWT_6EFvND0NGkGWgETQ
  • https://poradnia-jezykowa.uni.lodz.pl/faq/emotikony-a-kropka/



Komentarze

  1. Bardzo przydatny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem niesamowicie podekscytowany Waszym rozwojem! Śledzę od początku i mam nadzieję, że jeszcze nie raz mnie zaskoczycie. Pozdrawiam z kotem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Emotikony z kropką dziwnie wyglądają szczerze mówiąc xD

    OdpowiedzUsuń
  4. Fajnie że zaczynacie poruszać też takie zagadnienia

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz